Przejdź do treści

Patrząc szerzej – o rozwoju naszych uczennic i uczniów

W ostatnim czasie sporo uwagi poświęcamy roli rodziców w naszej pracy. W listopadzie koleżanki psycholożki zorganizowały spotkanie na temat przemocy rówieśniczej w klasach V-VIII. Otrzymujemy też wiele listów dotyczących systemu, podejścia, misji szkoły, często z wytknięciem błędów lub na przykładzie swojego dziecka. Poniżej fragment listu, którzy otrzymali „nasi” rodzice od dyrektora Jacka Staniszewskiego Wspólny projekt Wspólnie z Państwem realizujemy ważny projekt – przygotowanie młodych ludzi do życia we współczesnym świecie. Egzaminy, dobre świadectwa czy sukcesy na olimpiadach są środkiem, a nie celem samym w sobie. Świat wymaga dziś umiejętności takich jak organizacja czasu, przestrzeganie zasad, praca w grupie, samodzielność czy… Czytaj dalej »Patrząc szerzej – o rozwoju naszych uczennic i uczniów

A jeśli się ktoś nie uczy?

Często otrzymujemy pytania, w jaki sposób reagujemy, gdy ktoś się nie uczy. W jaki sposób, skoro nie ma ocen, motywujemy do nauki. W jednym z copiątkowym liście do rodziców, dyrektor napisał Wchodzimy w nasze standardowe tempo uczenia , wprowadzając powoli klasyczne elementy: prace indywidualne, wymagania dotyczące przygotowania na lekcje, zasady w pracy na lekcji;, zwracamy uwagę, gdy coś nie dzieje się tak, jak powinno. I tu ważna rzecz: brak tradycyjnego oceniania w DobraTU nie oznacza, że w ogóle nie oceniamy czy nie zwracamy uwagi na tych pracujących “z niewielkim przekonaniem”. Rodzice dowiadują się na naszych pierwszych spotkaniach, że brak konkretnych informacji od… Czytaj dalej »A jeśli się ktoś nie uczy?

Projekt przyrodniczy w liceum

W liceum od pierwszego dnia ruszył projekt przyrodniczy. To nasz sposób na to, by uczniowie i uczennice, którzy nie rozszerzają przedmiotów przyrodniczych, mogli w skondensowany sposób (chemia, fizyka, biologia) zobaczyć, jak te dziedziny się przenikają, co oznacza naukowe myślenie i jak bada się przyrodę (po angielsku to przecież *science*). Cieszymy się, że nasze przyrodniczki – Inna i Agnieszka – oraz przyrodnik Marcin, mają teraz swoją salę, która niedługo będzie naprawdę przypominać pracownię (szkielet, probówki, tajemnicze substancje w zamkniętej szafie). 

Zaczęło się po raz trzeci

Rozpoczęliśmy trzeci rok szkolny w historii naszej placówki. To kolejny kamień milowy dla DobraTU, ponieważ tym razem wkraczamy w nowe przestrzenie. Klasy I-IV szkoły podstawowej będą uczyć się w nowych, powiększonych salach. Uczniowie starszych klas przenoszą się do nowego budynku przy ul. Ostroroga 24D, zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej. Inauguracja roku szkolnego przebiegła jak zawsze: konkretna, radosna i z jasnym przesłaniem – od jutra ruszamy do pracy! Na zdjęciach dorosła część naszej społeczności

Przede wszystkim podstawy

Fragment listu Dyrektora Jacka Staniszewskiego do Rodziców W nadchodzącym roku, od 1 SP do IV LO, wracamy do podstaw, czyli do czytania i pisania. Wśród najmłodszych to podstawa, ale przeglądając i analizując wyniki egzaminów zewnętrznych (zarówno naszych, jak i ogólnopolskich), widzimy palący problem z czytaniem dłuższych tekstów. Podobnie jest z pisaniem. Często wynika to ze zwykłego braku cierpliwości do kończenia zadania lub chęci do pokonania najmniejszej przeszkody. Ten rok będzie stał pod znakiem kształcenia wytrwałości w czytaniu i pisaniu. Nie zamienimy się w średniowieczne skryptorium pełne żmudnej benedyktyńskiej pracy, ale nie zrobimy też ze szkoły Netflixa, w którym po pięciu… Czytaj dalej »Przede wszystkim podstawy

TU na Ostroroga 24

Duża wiadomość. Od dziś na nad naszą nową siedzibą zawisł neon, który wszystkim na około głosi o naszym nowym miejscu. Jak pisaliśmy poprzednio, pracujemy w szkole już od tygodnia, ale od jutra jesteśmy jeszcze bardziej u siebie. Również dziś otrzymaliśmy z Biura Edukacji potwierdzenie, że na Ostroroga 24D jest zarejestrowana nasza szkoła. Za naszym sukcesem stoi mnóstwo pracy wielu różnych ludzi. Dziękujemy!

Nauczycielki i nauczyciele już w szkole

Od tygodnia pracowniczki i pracownicy naszej szkoły spotykają się już na Ostroroga, by co trzeba przegadać i ustalić. Poniżej fragment listu dyrektora Jacka Staniszewskiego, który od ubiegłego piątku będzie regularnie co tydzień wysyłany do „naszych rodziców”. W czasie naszych spotkań w tym tygodniu rozmawiamy głównie o wnioskach z poprzedniego roku. Dużo czasu zajmuje nam omówienie wymagań, które chcemy postawić przed uczennicami i uczniami na koniec klas. Na plan pierwszy wybijają się klasy trzecie, czwarte, ósme szkoły podstawowej. Dlaczego one? Bo musimy być bardziej niż pewni, że są przygotowane do następnego etapu. Innym wyzwaniem jest klasa I LO. Chcemy jak najszybciej… Czytaj dalej »Nauczycielki i nauczyciele już w szkole

Rozpoczęcie roku. Znamy godziny!

Rok szkolny 2024/2025 rozpoczniemy tym razem 2 września. Tak jak w czerwcu podzielimy nasze spotkanie na trzy części. Pierwsi w szkole pojawią się najmłodsi. Rok szkolny spędzą w odnowionym budynku na Ostroroga 18. Zaczniemy krótką uroczystością, która zacznie się o 9.00 przed szkołą (tam, gdzie zwykle). Uwaga zapraszamy klasy I, II, III i IV (czwarte!!!!) O godzinie 10.00 zacznie się spotkanie dla dzieci/młodzieży starszej podstawówki (klasy V-VIII). Z Nimi spotkamy się już w nowym budynku, na Ostroroga 24D. W związku z tym, że tam „wszystko jest dla nas nowe”, prosimy przychodzenie do budynku od 9.45 i poczekaniu razem z Panem… Czytaj dalej »Rozpoczęcie roku. Znamy godziny!

Wielka przeprowadzka

W naszych pomieszczeniach nie ma wakacji. Od pierwszych dni lipca trwają prace remontowe w budynku na Ostroroga 18 i w naszym nowym miejscu na Ostroroga 24D. W pierwszym (znanym już naszych uczennicom i uczniom) pracujemy głównie nad powiększeniem sal. Od roku szkolnego 2024/2025 będą się tam uczyć klasy od I do IV. Pomieszczenia będą też bardziej komfortowe (dodajemy m.in. klimatyzację). W nowym miejscu przede wszystkim odnawiamy przestrzeń. Chcemy, by sale przywitały młodzież świeżością. Mamy też do zrobienia kilka prac adaptacyjnych: tworzymy miejsca terapeutyczne, instalujemy urządzenia multimedialne, włączamy nasz Internet, dostosowujemy budynek dla osób na wózkach i spełniamy inne wymagania formalne. 

Lato w DobraTU 

W tym roku razem z Rodzicami DobraTU postanowiliśmy, że w wakacje będziemy pracować i opiekować się najmłodszymi dziećmi na początku i na koniec wakacji. Dzięki temu mogliśmy się zająć nimi dłużej każdego dnia. Było upalnie, więc osoby opiekujące się najmłodszymi robiły wszystko, by się chłodzić. Chodziliśmy więc do parków i różnych atrakcyjnych miejsc, które miały klimatyzację. Kolejna tura zajęć z najmłodszymi przed początkiem roku szkolnego. Od początku przyszłego roku w naszej szkole będzie już działać nasza własna klimatyzacja.

Koniec roku

Skończyliśmy nasz pierwszy, pełny rok szkolny. Po raz pierwszy w historii naszej młodej szkoły uczyliśmy wszystkie klasy naszej podstawówki i liceum. Przypomnijmy, że rok wcześniej uczyliśmy tylko klasy VI – VIII SP i wszystkie klasy LO. Tym razem mieliśmy szczęście wysłać na wakacje najmłodszych! W szkole zaczniemy teraz remont i wielką „wprowadzkę” do naszego nowego miejsca na Ostroroga 24D. Wszystkim życzymy mocnego odpoczynku, kilku fajnych przygód i spania tak długo jak się da. 

Outschooling

W maju i czerwcu trudno jest znaleźć dzień, w którym wszystkie klasy są przez cały dzień “zgodnie” z planem w szkole. Niektórzy wychodzą na jeden dzień “w miasto”, inni biorą plecaki i wyjeżdżają na kilka dni poza nie. Staramy się, by wszystkie wyjazdu oprócz oczywistego waloru odpoczynkowego, miały również atrakcyjny posmak edukacyjny. Ważne jest również to, by nasze uczennice i nasi uczniowie, poznając siebie w nieszklonym środowisku, zobaczyli siebie z innej perspektywy, spróbowali zawrzeć znajomość z osobami, z którymi w szkole bliżej nie udało się zawiązać bliskiej więzi. 

Dzień Tosi

W tym roku, po raz pierwszy postanowiliśmy zorganizować dzień Tosi, naszej patronki. Nasze młodsze uczennice i uczniowie dość często pytają się nas kim właściwie była Tosia Kozłowska. Chcieliśmy oddać Jej ten dzień właśnie po to, by Ją lepiej przedstawić. Główna naszego nowego święta odbyła się po lekcjach. Odwiedzili nas rodzice Tośki: Magda i Grzegorz. Dopisali również rodzice i.… pogoda. Większość aktywności odbyła się na zewnątrz. Nie chcieliśmy przypominać sylwetki, Tosi zwyczajnie o Niej opowiadając. Chcieliśmy przez działanie pokazać, jaka była. Uśmiech, pozytywne podejście do wyzwań, brak „spiny”. Głównym elementem spotkania było abstrakcyjno-awangardowe przedstawienie przygotowane przez p. Pawła i jego zespół… Czytaj dalej »Dzień Tosi

Egzamin na koniec VIII klasy

Pierwszy z serii egzaminów ogólnopolskich właśnie się zaczął. Ósmoklasistki i ósmoklasiści przystąpili do pierwszego z trzech egzaminów. Dziś język polski, jutro i pojutrze matematyka i język angielski. Wprowadzamy ich do egzaminacyjnych sal w poczuciu wykonania swojej pracy, tej po stronie nauczycielskiej. Teraz już wszystko w ich rękach i głowach. Życzymy oczywiście połamania długopisów i otrzymania wyników zgodnych z wkładem ich pracy 

Matura 2024

Zaczęło się. Nasz druga rok maturzystek i maturzystów rozpoczął zmagania z arkuszami. Tymi obowiązkowymi i wybranymi przez młodzież jako swoje dodatkowe, rozszerzone. Jest ich 12: Ewa, Janek, Frycek, Mikołaj, Jago, Zuzia, Olek, Marysia, Eliza, Grześ, Zosia i Franek. Pracowali przez długi czas, żeby teraz zmierzyć się “sam na sam” z TYM najważniejszym arkuszem.  Zgodnie z naszymi obietnicami zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by było jak najlepiej. Teraz już tylko w ich rękach spoczywa rezultat ich pracy. 

Rośniemy, dlatego rekrutujemy. Dołącz do SP lub LO DobraTU

Od nowego roku szkolnego zmieniamy budynek na większy. Dlatego nieznacznie powiększamy nasze klasy. Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość zaproszenia do DobraTU więcej dzieci i młodzieży. Obecnie rekrutujemy do klas 2-8 SP oraz 2-4 LO.

Rekrutacja do liceum DobraTU na rok szkolny 2024/2025

Oficjalnie otwieramy rekrutację do klasy I naszego liceum na rok szkolny 2024/2025. W naszej szkole jest miejsce dla osób, które pragną uczyć się przede wszystkim dla siebie, a nie dla ocen. Mówimy stanowcze ?stop? wyścigowi szczurów, natomiast wysoko cenimy pasje i zainteresowania ? zarówno szkolne, jak i pozaszkolne.

(D)oceniamy na koniec semestru. 

W tygodniu przed zimowymi feriami rodzice i starsza młodzież otrzymują od nas arkusze z ocenami swoich dzieci. Będą składać się z dwóch części. Pierwszą jest opis tutora, w którym mowa o postawie dziecka w szkole, jego charakterystycznych mocnych stronach, którym warto się przyjrzeć i trudnościach, które napotyka. Druga część jest o wiele dłuższa. Każda z uczących osób pisze o swoim przedmiocie.  W ubiegłym tygodniu rodzice otrzymali takie przypomnienie w liście od dyrektora:  W naszej szkole oceniamy w sposób kształtujący. To zupełnie inne uniwersum niż świat z jedynkami i „mocnymi trójkami z minusem”. Proszę więc nie przekładać (nawet nie próbować!) tekstu… Czytaj dalej »(D)oceniamy na koniec semestru. 

Spokojnych…

Krótki cytat z listu dyrektora Jacka Staniszewskiego do rodziców Proszę Państwa,  życzę Państwu spokoju. Przed chwilą rozmawiałem z jedną z klas i poprosiłem, czego chcieliby doświadczyć w te wolne dni. Usłyszałem – żeby nie było kłótni, żeby nie było napięć z głupich powodów, żeby szybko wrócić do domu, żeby ktoś bliski szybko wyzdrowiał. Były też życzenia dotyczące „fajnych prezentów”, ale było ich mniej. Nie wszystkie życzenia możemy spełnić, ale zdałem sobie sprawę, że realizacja wielu z nich leży w naszych, dorosłych rękach. Namawiam więc Państwa do zwolnienia, wyluzowania i pamiętania, że czasami można sobie odpuścić na rzecz głębszego oddechu. 

Język polski w naszej podstawówce

Pani Magda Mandecka, nasz nauczycielka języka polskiego pisze o swoich trzech lekcjach, w trzech różnych klasach szkoły podstawowej. Klasa 5 „Plac, pusty plac… nie domyślacie się nawet, jak wielkim skarbem jest zwykły, pusty plac. Taki plac to dla miejskich dzieci rozległa równina, to wspaniała przestrzeń! Słowem – ich Wielka Nizina. Taki plac to wolność, to pełna swoboda. I pomyśleć, że ów plac jest tylko zwykłym skrawkiem ziemi ogrodzonym z jednej strony rozwalającym się płotem, a z pozostałych stron zamkniętym przez szare mury kamienic, wznoszących się wysoko pod niebo”.Tak o placu przy ulicy Pawła pisał Ferenc Molnar w powieści „Chłopcy z… Czytaj dalej »Język polski w naszej podstawówce

Jestem kim jestem

W tzw. „Tęczowy piątek” oddaliśmy głos dwóm uczniom naszego liceum. Chcieliby, żeby takie dni nie były potrzebne. Cieszymy się, że czują się wspierani i zauważani ze względu na to, jak się uczą.

„Najlepszy dzień w życiu” czyli najmłodsi na farmie

Najmłodszych nie było cały piątek. Wyjechali na wycieczkę jednodniową za miasto do gospodarstwa Stajnia Kaliska. Pociąg, który zawiózł ich do celu był już dla niektórych przygodą i wyzwaniem (jak się nie nudzić przez godzinę?) Ze stacji do gospodarstwa dostali się wozem ciągniętym przez traktor. To przeżycie było z kolei dla niektórych „epickie”. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z miasta z gospodarstwem wiejskim. Uczennice i uczniowie pomogli gospodarzom w wykopkach i nakarmili kozy i kury. Mogli również przejechać się na koniu oraz bryczką. Najcenniejszy jednak okazał się czas wolny: swobodne pobycie z sobą wśród przyrody. Z dala od zgiełku miasta wśród… Czytaj dalej »„Najlepszy dzień w życiu” czyli najmłodsi na farmie

Rodzice na trzepaku

W piątkowych listach do rodziców piszemy nie tylko o tym co dzieje się w szkole, ale również zadajemy zaczepno-towarzyskie pytania, których celem jest poznanie z innej strony osób nazywanych poważnie opiekunami prawnymi dzieci. Tym razem spytaliśmy ich o ulubione zabawy w czasie dzieciństwa. Rodzice są w różnym wieku, z różnych miejsc Polski (do tego tematu jeszcze też kiedyś wrócimy). Wyniki jednak są całkiem zgodne: gra w klasy i w gumę rządzi. Poniżej wybrane cytaty z listów. Dodajmy jeszcze dwa, które chyba warto zaliczyć do bardziej kontrowersyjnych i mało wychowawczych: Zapytaliśmy się również naszych uczniów o podobny temat i przy okazji… Czytaj dalej »Rodzice na trzepaku

Ruszył projekt „Science”

Otaczający nas świat nie dzieli się na przedmioty. Wszystko się w nim miesza. By dobrze zrozumieć nasz codzienne życie, powinniśmy korzystać z wiedzy i umiejętności, z którymi w szkole spotykamy się na wielu przedmiotach. Nauczycielki i nauczyciel przedmiotów przyrodniczych przez trzy kolejne dni pokazują, jak fizykę, chemię i biologię można spotkać w rzeczywistym, a nie szkolnym świecie. Przez dwa wrześniowe tygodnie uczennice i uczniowie z 2 i 3 klasy liceum działają warsztatowo. Badają swoje zmysły oraz to jakimi są obserwatorami. Odkrywają to, co obok nich, w ich życiu się dzieje z perspektywy interdyscyplinarnej. Biologia, chemia, fizyka – mamy pomysł na… Czytaj dalej »Ruszył projekt „Science”

Co czytali „nasi” Rodzice latem

Zapytaliśmy się Rodziców naszych uczennic i uczniów, z jakimi książkami spędzili lato. Poniższa lista przedstawia ich jako czytelników, którzy nawet latem nie odkładają trudniejszych lektur. Interesują się rozwojem swoim i swoich dzieci. Interesują się historią, chcą zrozumieć wyzwania, które stawia przed nimi świat, być „tu i teraz”. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że do takiego wyboru podaje się odpowiednie książki. Na tej liście nie znalazły się bowiem żadne „czytadła” pomagające przetrwać długą podróż albo urozmaicić pobyt na plaży. Na pewno też i po takie książki sięgali. Jeszcze się dopytamy. Poniższa lista została sporządzona w porządku przypadkowym

Początek roku i nasze pierwsze urodziny

O 9.00 i 11.00 (dla szkoły podstawowej i liceum oddzielnie) rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po roku istnienia mamy już ponad 100 uczniów we wszystkich klasach obu etapów. Na Ostroroga większość klas będzie zupełnie nowych, gdyż – przypomnijmy – rok temu zaczynaliśmy od 6.klasy w górę. Nasi ósmoklasiści nas opuścili a w ich miejsce pojawi się wiele nowych, o wiele młodszych twarzy. W czasie spotkania przed szkołą uroczyście odsłoniliśmy mural, na którym jest nasza patronka, Tosia Kozłowska. Dokonali tego Jej Rodzice: Magda i Grzegorz Kozłowscy. Autorką muralu jest Pani Monika Będowska. Przywitaliśmy też nowe nauczycielki i nauczycieli, których w tym roku… Czytaj dalej »Początek roku i nasze pierwsze urodziny

Zakoleżka już za nami

Chyba mamy nową tradycję. Dziś, jeszcze przed oficjalnym dniem rozpoczęcia roku szkolnego, spotkaliśmy się z naszymi nowymi uczennicami, uczniami i ich rodzicami z klas I-III by się… zakolegować lub zakoleżankować. Nasi goście przynieśli picie i jedzenie, pogoda dopisała a szkoła była pełna nauczycielek i nauczycieli (sprzątamy, przygotowujemy się) więc było z kim pogadać. Klasy jeszcze nie były zajęte przez starszaki więc można było zajrzeć w każdy kąt. W tym roku szkolnym przyjmujemy mnóstwo nowych twarzy. Oprócz naszych dzisiejszych zakoleżkowych gości będą z nami też, jako nowe klasa IV, V i VI. Innymi słowy: nowych będzie więcej niż nienowych. Co to… Czytaj dalej »Zakoleżka już za nami

Zakończenie roku szkolnego

W piątek, 28 kwietnia zostały rozdane pierwsze świadectwa szkolne w DobraTU. Klasa IV LO zakończyła naukę w naszym liceum. Przed nimi już tylko matura. Trzymamy mocno kciuki!

Cyfrowy Dialog w Dell Edu

Zapraszamy do odsłuchania najnowszego podcastu z cyklu Dell Edu – teraz o edukacji w cyfrowym świecie. Ten odcinek jest poświęcony działaniom i misji Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, które prowadzi szkoły DobraTU. Gościnią jest jego prezeska, Iwona Brzózka-Złotnicka. Podcast Dell Edu to cykl rozmów prowadzonych przez Konrada Wierzchowskiego, CEE Client Solution Education Lead z Dell Technologies. Razem ze swoimi gośćmi i gościniami porusza on tematy związane z edukacją, nowoczesnymi technologiami oraz programami wsparcia dla szkolnych społeczności. Dotychczas ukazało się już 12 odcinków cyklu. Można je obejrzeć na stronie www.rozwiazaniadlaedukacji.pl lub odsłuchać na Spotify. W najnowszym odcinku podcastu Konrad zadaje Iwonie 10 pytań.… Czytaj dalej »Cyfrowy Dialog w Dell Edu

Po chorobie… Dużo do napisania

Dzień dobry,Mam taką nadzieję, że brakowało Państwu troszeczkę mojego listu w piątek. Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad poziomem odczytywania moich listów (maszynka pokazuje ok. 75%) i dostałem kilkanaście zapewnień, że  „my akurat czytamy i lubimy”. Otrzymałem też kilka cennych rad. Niektórzy proponują nagrywanie filmów, inni porzucenie luźniejszej formy na rzecz „żołnierskich słów”. Zobaczymy… Dziękuję też za życzenia zdrowia. Wracam w poczuciu odpowiedzialności za ważne rzeczy, które przed nami. Pisałem o nich w poprzednim liście. Tym marzeniem pożegnam się z Państwem, bo, nie tak jak zwykle, przede mną jeszcze trochę pracy Proszę pamiętać o

Dzień Świadomości Autyzmu

W DobraTu widzimy świat w szerokim spektrum barw. Uczniowie na lekcji informatyki stworzyli plakaty w związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Tak oni to widzą. Bo każdy może mieć swoje spektrum!

Spotkania informacyjne

Trwa rekrutacja na rok szkolny 2023/2024. Obecnie zakończyliśmy nabór do klasy 1 SP, 7 SP oraz 8SP. W komplecie są także wszystkie klasy liceum.

Przed nami dwa spotkania…

Jutro będzie kwiecień

Nie zdążyłem z tym listem na czas. Staram się go napisać przed południem, żeby dać czas moim koleżankom i kolegom na dodanie czegoś, sprawdzenia literówek, ale dziś piszę i bez tej całej sprawdzającej procedury wyślę w świat. Znowu, jak tydzień temu, są wśród odbiorców tego listu nowi rodzice. Podpisujemy teraz umowy o kształcenie i przy okazji widzę, że zaczyna nam się powiększać Rodzina DobraTu. Dziś pewnie zrobię wrażenie, nie do końca poukładanego w piśmie. Trudno.

Wiosenne gry w przerwie

Ulubione zabawy z dzieciństwa? To chyba nie zmienia się od wieków. W chowanego, berka, dwa ognie czy zbijaka? Jak tylko pojawiło się słońce długa przerwa musiała być na dworzu i?berek!

s01e14 Aga od biolki

W kolejnym odcinku przedstawiamy p. Agnieszkę, nauczycielkę biologii. P. Agnieszka mówi o tym, dlaczego zafascynowała się biologią.

Nauczycielski bagaż

No dobrze, tytuł brzmi poważnie… ale tak właściwie to chcemy napisać, że zaczynamy intensywny weekend. Pakujemy bagaże i ruszamy na warsztatowo-integracyjne spotkanie. Zaproszeni są wszyscy z DobraTU i ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Będziemy zacieśniali relacje, pogłębiali wiedzę, wymieniali się doświadczeniem i… będziemy planowali wspólną naszą przyszłość. Ahoj przygodo!

Rebusy

Plastyka to nie tylko kredki, farbki i rasowa… A, nie… tutaj w sumie też rysowanie było… Ale tak jakby przy okazji. Bo czasem fajnie jest uczyć się „przy okazji” Monika Będowska i uczennice oraz uczniowie DobraTU przedstawiają: galerię rebusów z plastyki

Dobrostan

Niektórzy lubią poniedziałki, inni wręcz przeciwnie. Są tacy, których wiecznie zaskakuje nagły koniec weekendu. Jeśli dopada nas dzień, w którym kołdra nas przygniata, a powieki są zbyt ciężkie…

Fakt czy opinia?

Fakt czy opinia? Co ten Gall Anonim pisał? Czyi język polski z Anną Markiewicz-Pietrzyk i licealistami oraz licealistami DobraTU

Nam nie jest…

Po każdej lekcji staram się ją  poddać refleksji. Co wyszło? Dlaczego, coś, co było zaplanowane nie wyszło, lub się nie zmieściło?

TU uczyć, nie tuczyć

Ostatnio, w związku z rekrutacją do liceum rozmawiałem i słyszałem od rodziców i uczniów wiele smutnych historii, wobec których nie można pozostać obojętnym.  

Różnorodnie

Aaaaa… bo wiecie… W trakcie zakoleżki to nie chodzi tylko o to, żebyśmy się poznali w małym gronie… Bo jeśli ktoś dołącza do DobraTU, to na całego!

Chomik Heniek

8 klasy w Centrum Elektroekologii na warsztatach Chomik Heniek i jego wyzwanie

Prezent

Dzień Kobiet to okazji do świętowania tego, że cały rok dbamy o siebie i siebie nawzajem. Bo równe traktowanie to coś więcej niż goździk, a przecież o równe traktowanie w Dniu Kobiet chodzi.

Akcja Żonkile

Wczoraj Jola Krzywicka i Marta Sobczyńska, były na spotkaniu „ABC organizacji akcji Żonkile”. J

Dzień

Kobietom, mężczyznom – osobom – składamy dziś moc życzeń. Aby każd* z was znalazł* sobie swoje miejsce przyjazne i zaangażowane. Aby każd* z nas budował* sobie swoje miejsce przyjazne i zaangażowane. Drogie, Drodzy, Osoby, dziękujemy za to, że swoimi wypowiedziami na temat DobraTU uczyni*ście gwiazdkę naszego liceum – pełną barw. ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Lista 100

Lista 100 jest inicjatywą Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Wśród setki osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2022 roku znalazły się…

Zgrrrroza!

Złapcie się za głowy! oto uczniowie są głośno, mają w rękach telefony, chodzą po sali… na dodatek pozasłaniali okna i w ciemności tylko świecą latarkami. Zgroza! Zgroza! Czyli… o tym jak można ciekawie poprowadzić zajęcia z fizyki. Inna Nowa i jej pomysł na badanie cienia i półcienia Film na razie na szkolnym FB… https://fb.watch/j6Gc2NVI4C/

Kandyda*

Sukcesywnie przygotowujemy się do nowego roku szkolnego. Poznajemy się z osobami zainteresowanymi dołączeniem do naszego liceum.

s01e10 Kandydaci

Najpierw zapis krótkiej rozmowy ? refleksje o szkole i czekających wyzwaniach w słowach kandydatów do Liceum DobraTU.

Można odpiąć pasy

Wystartowaliśmy! Jesteśmy na wysokości przelotowej i mogą Państwo odpiąć pasy bezpieczeństwa. Do następnego lądowania zostało jeszcze kilka tygodni.

Zakoleżki cd

Zakoleżka to czas na: wspólne rozmowy gry i zabawy trochę kreatywnego bałaganu pytania i wyjaśnienia i… jeszcze troszkę, ale o tym później Spotkania, w trakcie których jesteśmy razem aby się poznać. Co się wydarzyło podczas minionych dni, a co wydarzy się niebawem… Co się działo i… dlaczego nam się podobało? O tym wkrótce!

Zalokeżka

★ Co tu się wydarzyło? ☆ Zakoleżka! Spotkania, w trakcie których jesteśmy razem aby się poznać. Co się wydarzyło podczas minionych dni, a co wydarzy się niebawem… Co się działo i… dlaczego nam się podobało? O tym wkrótce! ★ Tut-tu-tu! Tak, rekrutacja trwa cały rok. Choć nie w każdej klasie są wolne miejsca. ☆ Formularz dla zainteresowanych znajduje się tu

Prima Martius

Oj tam, oj tam. Wcale nie trzeba czekać na prima aprilis. Żarty (albo i niekoniecznie ) mogą pojawić się z okazji prima martius!

WOŚP

Jedno zdjęcie zamiast słów.

Po-feriach

Niby po feriach, ale atmosfera urlopu nas jeszcze rozpieszcza 😉

Poniedziałek

Tak, to już dziś. Pierwszy dzień po feriach. Poniedziałek.

Dziś nie mamy nowego odcinka naszego radia. Ale może ktoś nie słyszał wcześniejszych…? Albo chce odsłuchać jeszcze raz!

Dobra matura

Dziś nie będziemy odnosić się do matury w ogóle, ale dotkniemy w jednym szczególe tj. napiszemy o nowych arkuszach z języka polskiego.

Artyści IT

Teraz czas na osoby uczniowskie. Beata Brzózka i jej zajęcia informatyki to świetna okazja, aby zaplanować przygotowanie uczniowskich plakatów.

10 lutego: Ferie!

?10 lutego? .. są takie zbitki słów, które poruszają jakieś rejony pamięci, nie chcą przestać i męczą. W moim fachu historycznym daty dzienne nie są czymś niezwykłym, ale to nie to.

Cieszymy oko

Ogromną frajdę sprawia nam patrzenie na efekty wielu dni planowania i pracy. T

Przegrać-wygrać

Wczoraj zakończyła się II tura licytacji #PożeraczeSmutków dla WOŚP. Społeczność DobraTU dołączyła do walki o pluszaki. Było jasne, że nie damy rady wylicytować wszystkiego co zostało uszyte przez #NauczycieleSzyjąDobro w salach DobraTU…

Lekcja-zagadka

Co wam podpowiada intuicja? Czym zajmowały się uczestniczki zajęć z fizyki i matematyki?

Ulepione lekcje

No dobrze. Co tam w ostatnio działo się na lekcjach? Lepienie z plasteliny… a w zasadzie lekcja biologii, ale plastelina to takie dobre tworzywo, przy którym można było zająć ręce… i podobno to dobrze „działa na mózg”.

W zdrowym ciele

A Ty jaki wolisz sport? Dynamiczny… czy bardziej statyczny?

Rankingoza

Lojalnie oświadczamy: naszym priorytetem nie jest bycie wysoko w rankingach bazujących na wynikach z egzaminów zewnętrznych i olimpiad. Jeśli się tam kiedyś znajdziemy, to przy okazji, ale zupełnie niespecjalnie.
Oto pięć powodów dlaczego:

Rozszerzenie

W DobraTU poważnie podchodzimy do tematu indywidualizacji. Rozszerzenia każdy uczeń wybiera dopiero od drugiej klasy… i nie ma klasy profilowanej. Każdy może rozszerzać co chce 🙂 Niektóre kombinacje przedmiotów zaskakują nawet nas samych.

News w EduNews

Mija tydzień od tych szalonych i kolorowych dni, gdy grupa Nauczycielek szyła w DobraTU kolejną porcję Pożeraczy Smutków.

Nocowanka

Najpierw kocia kawiarnia?, czyli wieczorna wizyta w Purr Purr. A potem powrót do… szkoły. Nocowanka w #DobraTU

Zwyczajność

Rozmawiałem wczoraj z koleżanką Alejandrą o tym, że ostatnio mało słońca na naszym polskim niebie. Dziś rano zaświeciło…

Kult-hurra!

Czasem warto ze szkoły wyjść. Na przykład do teatru. Licealistki, licealiści i wyprawa na Tango Mrożka.

Dobre warunki i czas

Zerkając na parapet jednej ze szkolnych klas, wzrok może paść na kilka małych doniczek. Pojawiły się tu całkiem niedawno. Kilkoro uczestników zajęć zapoznawczych podjęło się, wśród proponowanych różnych aktywności, także działania polegającego na…

Dobry chaos

Wiecie co lubimy? Bałagan i chaos! Tak! Ale nie taki permanentny, nieprzyjemnie brudny. Tylko taki wynikający z tworzenia – artystyczny nieład.
Zobaczcie jaki piękny nieporządek… który służył dobru… a później został posprzątany.

Lista rezerwowa

Rekrutacja do najmłodszych klas trwa. Dziękujemy za zainteresowanie i zaufanie. Za oba spotkania, za liczne maile i zgłoszenia w formularzu (tu).

W szczególe, w ogóle

Szkoła jest jak taka maszynka, która działa mocą małych trybików. Maszyna, która potrzebuje dobrego architekta do zaplanowania budowy. Kogoś, kto widzi daleko, szykując takie w maszynie gniazdka i wejścia, aby starczyło na każdą wtyczkę, która będzie przydatna.

Pożeracz Smutków

W poprzedniej, jesiennej aukcji, licytowaliśmy kilka pożeraczy (link). A teraz otrzymaliśmy Jeszcze taką niespodziankę!

Wspaniały pożeracz od Sylwii Zawrot!

Backstage Tu_DobraTU

Po raz pierwszy też pokazujemy proces tworzenia reporterskiego nagrania. Jacek Staniszewski i jego mikrofon wśród igieł, nici, tkanin…

1-2-3 po raz drugi

W czasie weekendu odwiedziła nas grupa #NauczycieleSzyjąDobro A dziś… kolejne spotkanie z osobami zainteresowanymi dołączeniem do #DobraTU.

Sportowe IT

To wcale nie jest tak, że jeśli informatyka i technologia to godzinami człowiek siedzi przy komputerze. Przecież równie dobrze można zrobić zawody sportowe.

Dobro w DobraTU

Poza nauczycielkami z różnych szkół i przedszkoli, w szkole pojawiły się także przedstawiciele ekipy DobraTU. Monika, Jola, Marta… i młodzi wolontariusze.

Szyjemy dobro WOŚP

Marta Florkiewicz-Borkowska i grupa niesamowitych nauczycielek, wspierane przez Iwonę Brzózkę-Złotnicką (prezeskę Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog) dotarły do DobraTU aby szyć dobro dla WOŚP!
Dzieje się!

Szalik, mądrość, cegła

Dziś będzie krótko. Spraw jest dużo, ale, jak mówił klasyk, ?kruca bomba, mało casu?. Właśnie sobie pomyślałem, że zaczynam się nieco obawiać, w jaki sposób koleżanka Karolina zilustruje to co piszę w mediach społecznościowych*. Może więc napiszę teraz kilka dziwnych słów i wprowadzę w tak zwaną postawę osłupienia: żyrafa, mewa, szalik, mądrość, cegła.

Technika!

Zaglądamy do klasy 6. Trwa renowacja starego, mocnego imadła. Na końcu zaplanowane jest malowanie na kolor? dobrotuowy! 

TuTu Tu TuTuTu

Tekst na grafice (TuTu Tu Tuu…) można nucić do muzyki z filmu Indiana Jones. Pasuje idealnie.
?Tu, jak DobraTU.
?Tu, jak tutor_ka.
?Indiana Jones, bo tutorowanie to niesamowita przygoda, w której bywa śmiesznie, czasem są kłopoty, ale tak czy inaczej dobry bohater wygrywa znajdując skarb!

Jak się widzisz?

Zamiast „jak cię widzą…”- „jak się widzisz”. Widzimy się tak. Jesteśmy świeżutką szkołą z długimi tradycjami. Przestrzeń sukcesywnie jest wypełniana znakami świadczącymi o tym, że to nasze miejsce.
Każdego tygodnia coś się pojawia nowego…

s01e07 Jeszcze raz

Minuta szesnaście. Tyle trwa dzisiejsze nagranie. Jeszcze raz o smartfonach w liceum DobraTU.

Zwyczajny tydzień pracy

Jestem w Warszawie i w tym tygodni miałem swoje pierwsze lekcje. Mam to szczęście, że lekcje dodają mi energii. Rzadko (choć są takie) zdarzają się przypadki, że klasa jest zbiorowym wampirem energetycznym.

Wygłupy i nie

Gdyby na przykład taki filozof, jak Kubuś Puchatek, albo Muminek, chodził do DobraTU, mógłby powiedzieć:

? Chodzi o to, żeby było tak fajnie i miło, że aż się chce rano przyjść, żeby się potrudzić i zmęczyć?

Młodzieżowy ŻUR

W DobraTU poza zajęciami z techniki mamy autorski przedmiot o nazwie ŻUR, czyli

ŻUR dorosłych

Praca wre. Jedni uczą i uczą się, inni dodatkowo prezentują swoje umiejętności w zakresie prac remontowych lub zajmują się wystrojem wnętrz. Ktoś chwyci za śrubokręt lub imbus. Ktoś za pędzel. W DobraTU jest ŻUR w akcji.

1-2 i 3, i 4

Jeden-dwa i trzy, i cztery – brzmi jak fragment dziecięcej wyliczanki. Słowa takie mogłyby paść gdzieś na placu zabaw w trakcie gry w klasy. Dziś jednak słowa te niosą informację o tym, że wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie osób zainteresowanych dołączeniem do DobraTU (tu okrzyk ekscytacji: juhu!)

s01e06 Po SpoSpoSzko*

W liceum od dawna trwają kontrowersje dotyczące używania smartfonów w szkole. Zakazać w całości? Używać tylko na przerwach? Może nie tworzyć żadnych zasad i używać komórek kto kiedy chce?

Trzynasty, pinezka i oceny

Bywa, że przypisujemy liczbom moc magiczną. Siódemkę tratując jako szczęśliwą, a trzynastkę – zwłaszcza połączoną z piątkiem – uznając za pechową.

SOUL

W DobraTu organizowane są zajęcia, których nazwa brzmi niezwykle melodyjnie… ale nie są to lekcje muzyki. Niekoniecznie też zajęcia o duszy. Choć w pewnym sensie i muzyka, i nasze wnętrze mają tu zastosowanie…

Zwykły dzień

Jak będzie przebiegał „zwykły dzień”? Jacy dorośli będą się uczyć z uczniami? Czym są otwarte piątki?

#Rekrutacja

Jakby powiedzieli to nasi uczniowie: #WOW #OMG #ESSA #YOO

Zrób sobie fizykę!

Nauka przez działanie daje możliwość poczucia, zobaczenia tego, co niesie fizyczny świat. Światło i optyka. Pole magnetyczne i produkcja prądu. Fizyka jest naprawdę ciekawa!

Wielkie odliczanie

Kiedy będą pierwsze zajęcia z najmłodszymi?
Co to jest „zakoleżka”?

Q? A!

Jeśli jesteście ciekawi nowych klas w DobraTU, nie wahajcie się pytać!

Dziś krótka odpowiedź na jedno proste pytanie…

s01e05 Tu_DobraTU

Na kilka ważnych pytań o sobie odpowiada Agnieszka Kraińska, która w roku 2022/2023 uczy wiedzy o społeczeństwie naszych licealistów na poziomie rozszerzonym.

Dwudziesty trzeci rok!

Pamiętam taką scenę. Będąc pacholęciem, idę od mojej babci do domu i ciężko pracuję umysłowo, ile będę miał, kiedy nadejdzie 2000 rok. I pamiętam, że coś mi równanie nie chce wyjść, ale jedno jest pewne…

Zachęta

Zachęta do sztuki. Zachęta do nauki poza szkołą. Zachęta do aktywności!

Z nowym rokiem

Pierwszy tydzień stycznia to czas na moc noworocznych życzeń i na intensywne treningi w stawianiu cyfry „3” w liczbie oznaczającej aktualny rok. A skoro jesteśmy w temacie życzeń, cyfr układających się w liczby… to czas na przypomnienie zadania-zagadki!

2022/2023

Dziś ostatni piątek 2022 roku. Nie ma listu piątkowego. Trwa świąteczna przerwa. To czas na odpoczynek i regenerację po intensywnym okresie. Ale także czas na podsumowania i refleksję. Tym razem bez długich opisów, bez fajerwerków – krótko podsumowujemy rok, zapraszając do małej zabawy. 

List otwarty

Na blogu Cyfrowego Dialogu został opublikowany list prezeski, Iwony Brzózki-Złotnickiej. Dzielimy się odnośnikiem do jego treści: bit.ly/list-do-Was

Życzenia

Życzymy, słowami Osób Uczących się, Rodziców, Cyfrowego Dialogu i DobraTU.

Słoiki pełne sukcesów

Czas pakowania. Wiele osób zajmuje się pakowaniem prezentów. Niektórzy pakują także walizki, aby ruszyć gdzieś na święta. Pakować można też… sukces do słoiczka! Zajęcia z doradztwa zawodowego, które w tym przedświątecznym tygodniu poprowadziła Beata Brzózka w kilku fotograficznych kadrach.

oby tylko zdrowie było

Zostaliśmy ekipą nauczycielską wczoraj po naszym spotkaniu i wspólnie orzekliśmy, że bardzo nam Państwo dopisali. Było nas dużo, z każdej klasy była mocną reprezentacją. Naprawdę cieszymy się, że mogliśmy się zobaczyć i pogadać na żywo bez elektronicznych komunikatorów

Anafora

Czasem lekcja języka polskiego „wychodzi” z klasy i wkracza we wspólną przestrzeń. W szkolnym holu pojawiły się efekty ćwiczeń zaproponowanych przez Annę Markiewicz-Pietrzyk. Anafora w świątecznych życzeniach…

Świątecznie

Jeśli jeden obraz bywa wart więcej niż tysiąc słów, to co powiedzieć o tylu fotografiach?

s01e04 Tu_DobraTU

Kto rano wstaje…temu gra szkolne radio Tu?DobraTU

Zaglądamy „uchem” na wczorajsze spotkanie szkolnej społeczności. W rolach głównych: uczniowie, rodzice, }} Cyfrowy Dialog i ekipa ?DobraTU.

1… 2… 3… Filary!

Tym razem przyglądamy się filarom DobraTU, z perspektywy pracy z najmłodszymi uczniami.

Zabawa i praca

Kilka słów o tym, jak wyglądają zajęcia z doradztwa zawodowego, prowadzone w SP przez Beatę Brzózkę.

1… 2… 3… i 4!

Przygotowując otwarcie klas najmłodszych, podzielić się naszym pomysłem na szkolne etapy.

Obraz słowem malowany

Uczniowie klas ósmych, wspierani przez Magdę Mandecką, odnieśli się bezpośrednio do tekstu opowiadania i wykonali charakterystykę Scrooge?a ze słów-cytatów z lektury.

s01e03 Tu_DobraTU

…mikrofon trafił do ekipy DobraTU – s01e03 – refleksyjnie, czasem wręcz metaforycznie o tym, co nam się udało w mijającym roku

Chmury i maski

Spróbujmy spojrzeć na słów rozsypankę: chmury, maska, komedia, Grecja. Czy słowa te przywodzą jakieś skojarzenie?

Cyfrowy Dialog z DobraTU

Za sprawą kolorowych i pełnych energii zdjęć, możemy zajrzeć jeszcze raz do wydarzeń minionego weekendu. Wówczas, w salach DobraTU, działała grupa 40-tu trenerów. Nauczyciele, edukatorzy, eksperci… słowem – specjaliści – przyjechali z różnych stron Polski na zaproszenie Cyfrowego Dialogu.

Zagrajmy z Księciem!

Praca z lekturą, czyli znowu zaglądamy na lekcje języka polskiego do szkoły podstawowej. Co tym razem przygotowała Magdalena Mandecka?

s01e02 Tu_DobraTU

Drugi odcinek szkolnego radia. Jacek Staniszewski odwiedził klasę VI. Panie i Panowie, przed Państwem „głupawka i co z nią zrobić”.

Pracowity weekend

Dziś nietypowo, wpis wieczorny i niedzielny. Weekend to dobry czas na refleksję i… działanie! Na dzielenie energią i pomysłami. A my lubimy dzielić się dobrem!
Szkolenia, warsztaty, wystąpienia, konferencje to część naszej rzeczywistości tej szkolnej i stowarzyszeniowej. W minionym tygodniu wiele się działo. Kończymy tydzień mając poczucie, że jest z nas? #DobraEkipa

Poranny, piątkowy blues

Jestem tym rodzajem człowieka, który lubi, jak jest ciemno, zimno i najlepiej jak jest grudzień albo listopad lub luty. Wiem, dzięki mojemu przebadanemu DNA, że mam sporo śladów skanDyNAwskich, więc może to dlatego. Mam więc wszystkie warunki do tego, żeby usiąść z kawą i napisać to, co poniżej (piszę te słowa  6.26 rano)

s01e01 Tu_DobraTU

Zaglądamy do szkoły… z mikrofonem. Rozmawiamy i słuchamy. Tym razem podsumowanie pierwszego kwartału w wypowiedziach uczniów 1LO.

W pudełkach Mimunków*

Wielki finał tygodnia z lekturą, czyli „Chłopcy z Placu Broni” w pudełku.
Magda Mandecka i grupa Mimunki przedstawiają…

Pytanie – odpowiedź

Za czym Państwo tęsknią, jeśli chodzi o szkołę?
A za czym Państwo nie tęsknią, jeśli chodzi o szkołę?

Kilka zdań od Taty Osoby uczącej się w DobraTU

Jeszcze więcej

Są takie dni, gdy tyle się dzieje, że nie ma kiedy zebrać tego wszystkiego aby opisać.

Magia zmian

Szkołę tworzą ludzie. Ci młodsi i ci dorastający, ich rodzice oraz ci, którzy stanowią kadrę. A ekipa DobraTU to niezwykła…. wręcz magiczna ekipa! Jedną z postaci „czyniących magię” jest Agnieszka Kraińska. Oddajemy jej głos.

Tak jakoś w pół drogi

Uczę nie pierwszy rok. Zawsze (naprawdę? co roku) łapię się na tym samym gdzieś pod koniec listopada. Wydaje mi się bowiem, że zaczynamy dopiero rok szkolny, że lekcje, które prowadzę, mają charakter wprowadzający, a ?zaraz zacznie się prawdziwe uczenie?. W tym tygodniu uświadomiłem sobie to ponownie. Akurat VI klasa na dzwonkach i fletach grała za drzwiami, w swojej klasie kolędę, a u mnie powstała właśnie myśl: to już półmetek.

(ROZ)budowa

Zdaje się, że to był początek sierpnia. W wirtualnej przestrzeni pojawiły się pierwsze nieśmiałe grafiki, informujące o tym, że trwają prace nad budową dobrej szkoły.

Dziś, po kwartale intensywnych prac, możemy ogłosić, że nasza budowa…

Tu jest cicho

Zaraz będą święta. W przypominaniu o tym specjalizuje się klasa II LO, która już zaczęła ze swoich głośników prezentować piosenki typu ?Jingle Bells?. Za miesiąc będziemy Państwa zapraszać na nasze spotkanie, tak zapowiadam, żebyście Państwo wiedzieli, co się święci.

Dobra przestrzeń

Są miejsca, które nadal czekają na zaangażowanie młodzieży? Dlatego myśląc o dobrej przestrzeni, chcemy zadać pytania…

Kurczak Tosiek

Społeczność DobraTU wzięła udział w III edycji akcji Nauczyciele Szyją Dobro dla psychiatrii dziecięcej. Jeden z trzech Pożeraczy Smutków dotarł już na Ostroroga.

Sztuka działania

Tekst w kilku punktach, ozdobiony zdjęciami, do tego anegdota, a na końcu… wstęp. Czyli ubrana w słowa „sztuka działania” – o tym co to znaczy być dobrym z matematyki w liceum DobraTU.

Ciemno wszędzie

Dziś postanowiłem napisać krócej. Zacznę od tradycyjnych podziękowań wszystkim, którym chce się odesłać mi pozdrowienie czy życzenia dobrego tygodnia. Zawsze mnie to wzmacnia.

Przejdę też od razu do rzeczy, bo mam kilka ważnych wiadomości

Złota Kasia!

Z dumą i radością dzielimy się informacją, o kolejnym sportowym sukcesie Katarzyny Nowokuńskiej.

Mistrzostwa Europy Para Dance Sport rozegrały się w czeskiej Pradze w dniach 28-30.10.2022. W skład kadry narodowej, obok pięciorga innych zawodników, weszła „nasza” Kasia.

2 miesiące, 3 pluszaki i…

Nie ma mnie dziś w szkole z powodu lekkich problemów ze zdrowiem, które jednak wykluczają moje zaangażowanie w dzisiejsze zajęcia. W ogóle to dziękuję Państwu za możliwość pisania tych listów, bo dzięki temu mogę się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co udało nam się od ostatniego tygodnia zrobić. I jeszcze jedno: zauważyłem, że wśród adresatów tego listu pojawili się OUs. Cudownie!!!

Gratulacje!

Kilka dni temu rozstrzygnięty został nasz szkolny konkurs. Ot, zabawa dla uczniów i ich rodziców, dla kadry i dla sympatyków DobraTU. Dziś z kolei kilka słów o innym konkursie. Takim… prawdziwym. Jeden z uczniów DobraTU wygrał ogólnopolski konkurs fotograficzny. Uczeń podzielił się tą wiadomością z tutorką. Wyraził też zgodę na opublikowanie informacji – i swoich nagrodzonych prac – na szkolnej stronie. Czynimy to z poszanowaniem woli ucznia, chcącego zachować anonimowość. Czynimy to też z ogromną radością, gratulując fotograficznej pasji. Gratulacje!

Tosia, Tosiek i Jacenty

Wczoraj zakończyła się III edycja akcji Nauczyciele Szyją Dobro dla psychiatrii dziecięcej – DobraTU dołączyła do szycia dobra. Na naszym pokładzie znajdą się: Kurczak Tosiek i Kotka Tosia oraz Uśmiechnięty Jacenty. Przypadek? Nie sądzę… Szkoła Podstawowa i Liceum DobraTU im. Tosi Kozłowskiej… których dyrektorem jest Jacek Staniszewski… Te pluszowe pożeracze smutków były nam pisane!

Włącz ciekawość

Zapomnijcie o datach, o długich spisach wydarzeń, zapomnijcie nawet o poczcie królów. Rozejrzyjcie się dookoła, wyjrzyjcie przez okno i zadajcie sobie pytanie ?skąd się to wszystko wzięło??, ?kto tu kiedyś mieszkał??, ?jak to się stało, że tu jest to, co jest? albo ?dlaczego mogę robić teraz to, co robię?.

Spływają do nas rzeczy

Dziś tytuł listu zainspirował do ozdobienia treści grafiką, będącą nawiązaniem do drzeworytu Wielka fala w Kanagawie.
…patrzymy na grzbiet wysokiej fali, która za chwilę się przełamie i opadnie… Woda, ten niespokojny żywioł, otacza grupę wspólnie pracujących wioślarzy. Ci, niezrażeni, silni, połączeni wspólnym wysiłkiem, mkną w stronę brzegu…
Fala niesie łodzie wypełnione rzeczami… o których słów kilka było w liście…

Zrozum magię fizyki

Fizyka to magia. Ale nie taka sceniczna czy nadprzyrodzona. Żadne hokus-pokus czy królik z kapelusza. To magia otaczającej nas – bliżej lub dalej – rzeczywistości. Wyjątkowa i szczególna, bo jej rozumienie sprawia, że sprawnie odróżniamy świat fizyczny od metafizycznego.

CodeWeek

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa promująca kodowanie, programowanie i umiejętności cyfrowe wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W tym roku obchodzimy go między 8-23 października. Liceum DobraTU również włączyło się do tej akcji. 

#SzyjemyDobro

Projekty i programy edukacyjne, są jak skrawki materiałów, które łączą się w ciepły patchworkowy pled…

Zwycięstwo!

Trąby, fanfary, czerwone dywany!
Wyłoniliśmy zwycięzców? i jednocześnie informujemy, że wprowadziliśmy korektę w zasadach, rozszerzając listę nagradzanych ? z dwóch do trzech kategorii.

Rozpędzamy się

Tydzień obfitował w różne wydarzenia i emocje. Osobiście bardzo się cieszę, że już jest piątek, by mieć szansę spojrzeć na wszystko z dystansu.

Dzień Edukacji Narodowej

Dziś, po skończonej pracy i po przesłaniu piątkowego listu, udamy się na odpoczynek. Ten weekend jest o tyle wyjątkowy, że rozpoczyna się piątkowym świętowaniem Dnia Edukacji Narodowej.

DobraTU_Uczniowie

W DobraTU chcemy aby głos uczniów był wypowiadany i słyszany, dlatego mamy TU, ForumTU… i cieszy nas nowopowstałe…

1410 i profesor

Piątkowe listy piszę w tym roku między lekcjami w tak zwanym okienku. Jestem wtedy jeszcze duchem w poprzedniej lekcji i, co dla mnie tradycyjne, pluje sobie w brodę, że mogłem inaczej jednak. Pewne rzeczy nie wybrzmiały, jakbym chciał, na coś innego zostało za mało czasu. Nie wiem, ile lat można pracować, żeby nie pozbyć się złudzeń, że w końcu wyjdzie, jakbym chciał…

World Teachers’ Day

Pytanie: Jakie jest październikowe święto?
Odpowiedź: Dzień nauczyciela!

Tak, to częsta odpowiedź. I nie ma czemu się dziwić.

Świętujemy!

Plan jest taki. Chcemy poświętować. Na dodatek nie dzień, czy dwa. Mało tego, do świętowania chcemy zaprosić gości. Bez goździków, bombonierek czy laurek. Nie będzie apelu, ani wystąpienia na szkolnej akademii. Będzie zabawa online. Bądźcie z nami i… bądźcie czujni!

„List rzeczowy”

Nauczyciele czytają ten list wcześniej. Po przeczytaniu pierwszej wersji usłyszałem, że jest smutny. Nie miał taki być. Miał być rzeczowy.

Rodzice Band

Jasne światło reflektora oświetla stojącą na scenie postać konferansjera, który ogłasza zgromadzonej publiczności…

Chwalimy się

Nie będziemy ukrywali. Jesteśmy dumni. Z czego? Między innymi z tego, że w ekipie DobraTU są ekspertki i eksperci ze swoich dziedzin.

Zbliż się, poczuj, zobacz?

Daj sobie szansę na bycie dobrym. Wyostrz zmysły na biologię, zobacz w niej to, co jest dla Ciebie ciekawe i warte odkrycia.

Z Covidowej mgły

Grunt to dobra baza, bazą jest dobry grunt: Nasza szkoła stoi na dwóch nogach. Do nóg dokładamy mnóstwo gotowych do pracy rąk oraz wrażliwość i otwartość wielu serc. Szczegółowe informacje na temat nóg, rąk i wrażliwości (oraz kilku innych sprawach) w piątkowym liście.

A Państwo…?

W jednym liście piątkowym wspomnieliśmy o tekście z naszego bloga (Czujesz chemię?). Korzystając z okazji zapytaliśmy rodziców…
Odpowiedzi wyświetliliśmy dziś na szkolnym Facebooku i Instagramie…

Smak 4P w szkole

Akt I.
Ogólnie o projektach impresji kilka
Akt II.
O związku powyższego z DobraTU
Akt III.
O dobrym projekcie.

Czujesz chemię?

…a teraz przejdźmy do praktyki i odpowiedzmy ?swoimi słowami? co to znaczy, że ?być dobrym z chemii?.

U+R+KwE

Chyba przyszła jesień. Ciekawe, czy w tym roku będzie faktycznie problem z dogrzewaniem sal. Wczoraj słyszałem, że odpowiednie osoby ?zrobią wszystko, by?? i ja im wierzę. Wiem też, że ?wszystko? może być różne w zależności od talentu, chęci czy wyobraźni….

Serce Anielki, serce Tosi

? Gdy powstawało logo naszej szkoły, rozmawialiśmy o tym, jak wiele można wyczytać z pętelki nieskończoności… Mówiliśmy o edukacji i jej – zdawałoby się – niekończących się możliwościach…

Początek… i pomidor

Piątkowe popołudnie rozpoczyna weekend. Niech będzie udany! My teraz tylko dyskretnie przypominamy, że do skrzynek zainteresowanych i zapisanych, trafił piątkowy list. W nim kilka ważnych informacji i chyba też coś o trafianiu przez żołądek do serca…

Mamy to!

Trąbią trąby, słychać fanfary, brzmią brawa i okrzyki radości.
Co nas tak cieszy?
I dlaczego dwie trzycyfrowe liczby pojawiają się w grafice o radości?

Za nami…, przed nami…

Od 5 lipca tego roku (podkreślam, że ?tego roku? bo jednak to niesamowite) tworzymy nową szkołę. Jest jak w dobrym thrillerze: patrzymy na zegarek, widzimy że film zbliża się do końca i zaraz będzie ostateczne rozstrzygnięcie. Muzyka w odpowiedni sposób dodaje napięcia. Zaraz się okaże, jak to wszystko się kończy. I mimo tego, że nie jest to nasz pierwszy thriller w życiu wiemy, że nie ma takiej opcji, by się źle skończyło. Dobro zawsze zwycięża. No więc właśnie teraz jesteśmy w takim momencie. Jest dreszczyk emocji.. czy zdążymy?

[ZS] czyli co?

Czym (nie) jest i co oznacza zarządzanie społecznościowe? Jak zadbać o to, aby ta fraza nie stała się zwykłym zlepkiem nic nieznaczących słów lub przeciwnie – wytrychem oznaczającym potrzebę przeglądania każdej decyzji dotyczącej szkoły przez wszystkich. Jak zachować równowagę?

Refleksje z mopem

Jest coś specjalnego we wspólnym sprzątaniu w nowym budynku, tak by służył nam wszystkim. Można przecież wynająć profesjonalną firmę, która zrobi co trzeba równie dobrze lub lepiej. Tracimy jednak wtedy szansę na wykorzystanie energii i skanalizowanie jej w taki sposób, aby…

Wspólna DobraTU

Sobotnie letnie przedpołudnie. 40 rąk, choć chętnych było więcej. 20 uśmiechniętych twarzy. Moc energii. Poczucie, że „nasza” szkoła, to naprawdę nasze wspólne miejsce. DobraTU, to ekipa, w której skład wchodzą Rodzice. Razem z kadrą ramię w ramię a czasem… odkurzacz, mop, ścierka w ścierkę Dziękujemy, że jesteście z nami!

Nasz Anglik z Newcastle

Dwa lata temu odszedł od nas Adrian Evans. Był 'naszym Anglikiem z Newcastle”. Jego angielski small talk był dla pracowników i dla uczniów stałym elementem dnia. Z niektórymi z nas nawiązał prawdziwe przyjaźnie. Były takie uczennice i tacy uczniowie, którzy uczyli się z nim bębnić, bo Adrian był perkusistą…

Z Ostroroga

Jutro listu nie będzie gdyż dziś chciałbym napisać ważne rzeczy. Tydzień przyniósł nam, oprócz rozmów związanych z kadrą, SANEPIDem (badanie oświetlenia) i strażą pożarną, klucze na Ostroroga…

Halo, Radom!

Czy ktoś z wraca dziś lub jutro z Radomia? Elektryk w gotowości do montażu czeka na oprawy do lamp. Tych natomiast nie ma w Warszawie! Okazuje się, że najbliższe dostępne są właśnie w Radomiu. Potrzebujemy pilnego zakupu 16 sztuk.

Uwaga! Uwaga!

Społeczność rodziców przemówiła (szczegóły głosowania zostały przesłane w porannej wiadomości e-mail) i w przeważającej liczbie chce swoim podopiecznym zafundować jeszcze kilka dni wolnych. My w tym czasie…

Tu ważne informacje

Kiedy w jeden z burzliwych czerwcowych dni usłyszałem od kolejnej osoby ?to co? robimy nową szkołę?? myślałem sobie, że to jeden z tych kolejnych buńczucznych stwierdzeń, które z jednej strony mają pokazywać frustrację, z drugiej pokazywać, że jesteśmy razem, że trzeba działać.
Dziś, po niecałych dwóch miesiącach…

TU pierwszy…

Mam pewne zaległości w pisaniu listów. Umówmy się, że odpoczywałem i to jedyny powód, dla którego nie pisałem. Wszystkim, którzy wczoraj byli z nami ponad 90 minut należą się duże brawa. Miło zobaczyć Państwa zadających pytania,  nawet te których nie przewidzieliśmy. Dziękowałem Państwu wczoraj za wsparcie i siłę. Muszę wydać naszą kuchenną tajemnicę, że…

Tu Ekipa

Piszemy ten wpis w liczbie mnogiej bo bardzo nam zależy aby być dobrze zrozumianymi.
Konkretnie nasz przekaz jest taki:

W lipcu 2022 roku, kilkunastu pracowników Akademii Dobrej Edukacji postanowiło założyć nową szkołę. Powodem była niezgoda na zmiany, które od lutego zaszły w dotychczasowym miejscu pracy.

I tu moglibyśmy wpis zakończyć.
Ale…

Po ostatnich lekcjach

Ostatni piątek lipca będzie początkiem nowej, zarazem bardzo starej, tradycji pisania do Państwa tego, co najważniejsze dla naszej szkoły. Mam nadzieję, że uda się mi, moim koleżankom i kolegom pokazać jak pracujemy. Większe części tego pisania, w wersji poszerzonej o codzienność szkolną, będą również publikowane na stronie szkoły.

Zapraszam do podróży!

To nie są ?normalne? wakacje. Zamiast odpoczywać, zakasaliśmy rękawy i…