Przejdź do treści

Zbliż się, poczuj, zobacz?

Wyostrzenie zmysłów na biologię.

Bycie dobrym w biologii oznacza dla mnie chęć odkrywania, zadawania pytań, dociekania, podążania za ciekawością oraz bycia w tych działaniach odważnym. Ta odwaga w moim odczuciu przejawia się w zgodzie na to, że nie da się wiedzieć wszystkiego. Bycie dobrym w czymś lub z czegoś to coś więcej niż wiedza. To poszukiwanie swoich predyspozycji i wykorzystywanie talentów, które już mamy w sobie do danej dziedziny.

– Nie bój się popełniać błędów, bo nauka nie jest skończonym dziełem, wręcz daje prawo do popełniania błędów. Wyciągaj z nich lekcje.

Fot. Agnieszka Sołtysik, (od)czaruj biolkę

.

Bycie dobrym w biologii to również gotowość na pracę i cierpliwość. Mimo porażek nie poddawaj się i ciesz się z małych sukcesów

Aby być dobrym z biologii zadawaj sobie pytania: po co oraz dlaczego? Celowość w działaniu jest niezbędna do tego, aby wiedzieć dokąd zmierzamy na naszej drodze. Pytanie dlaczego jest ważne, aby móc głęboko rozumieć procesy, które występują w biologii. Dopiero wiedza w połączeniu z rozumieniem staje się pełna. Bądź wrażliwy i uważny na otaczający świat przyrody oraz siebie samego. 

Czym jest „bycie dobrym”? Czy to mistrzostwo w dziedzinie, wygrywanie w konkursach, olimpiadach i innych wydarzeniach, które mają na celu wyłonienie najlepszego z najlepszych? 
Bycie dobrym dla każdego może być czymś innym. Niezależnie od tego, co to bycie dobrym oznacza, na pewno warto mieć na uwadze proste zdanie: chcieć znaczy móc.

Daj sobie szansę na bycie dobrym. Wyostrz zmysły na biologię, zobacz w niej to, co jest dla Ciebie ciekawe i warte odkrycia.

O byciu dobrym z biologii opowiedziała Agnieszka Sołtysik. W DobraTU działa z uczniami szkoły podstawowej. Agnieszkę znajdziesz także na Facebooku, gdzie prowadzi stronę (Od)czaruj biolkę.