Pytanie: Jakie jest październikowe święto?
Odpowiedź: Dzień nauczyciela!
Tak, to częsta odpowiedź. I nie ma czemu się dziwić. Dzień nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej świętowany jest „od zawsze”. W pamięci wielu osób 14 października to data, która zapisała się ciągiem skojarzeń: galowy strój, apel, szkolna akademia, bukiet kwiatów…
W DobraTU postanowiliśmy świętować nieco inaczej.
Po pierwsze, chcemy świętować bawiąc się wspólnie ze wszystkimi chętnymi w ramach konkursu, który możemy określić jako zabawa „z nauczycielem w roli głównej” (szczegóły tu: link).
Po drugie, chcemy świętować dłużej, bo zaczynamy już 5 października, czyli w Światowy Dzień Nauczyciela. Okazja młodsza stażem niż nasz Dzień Edukacji Narodowej, ale – co tu kryć – okazja znakomita! Choćby dlatego, że w ekipie DobraTU mamy międzynarodowy skład nauczycielski.
Po trzecie, chcemy świętować nie tylko w DobraTU, dlatego życzenia składamy gdzie tylko się da, wołając głośno i radośnie:
★ Nauczycielko,
★ Nauczycielu,
★ Osobo Nauczająca,
niezależnie od tego, czy budujesz ekipę DobraTU, czy pracujesz w innej szkole,
tak naprawdę jesteśmy w jednym zespole. Chcemy Ci powiedzieć:
wiemy, jak ważną rolę odgrywasz.
♥ Dziękujemy! Doceniamy! ♥
Po czwarte, to świętowanie chcemy wykorzystać jako pretekst do tego, aby napisać o tym, co jest dla nas ważne. Ważny jest człowiek.
W DobraTU wiemy, że praca wśród ludzi może przynosić wiele satysfakcji. Ale mamy także świadomość, że ten szczególny rodzaj pracy może rodzić też napięcia. Zmęczenie, niedopowiedzenie, niepowodzenie… albo zwykła jesienna plucha… To wszystko może budzić poczucie frustracji. Wiemy, jak ważne jest dobre samopoczucie Nauczyciela.
Poza życzeniami raz do roku, wprowadziliśmy realne wsparcie ekipy DobraTU.
NieObowiązkowe Spotkanie
Zupełnie nieobowiązkowe spotkanie kilku przedmiotowców DobraTU, w którym – systemem wewnętrznej superwizji – pomagamy sobie w naszych zagwozdkach nauczycielskich. Spotkania odbywają się mniej więcej co 30 dni. Są w różne dni tygodnia. Udział bierze maksymalnie ośmioro, a minimalnie czworo nauczycieli. Całość moderuje Jacek Staniszewski.
Dbanie O Ludzi
To działanie realizowane przez Martę Sobczyńską, psycholożkę, która stara się łączyć potencjały z potrzebami i udzielać wsparcia emocjonalnego, tak aby wzmocnić nauczycieli w wykonywanych zadaniach. Wie, że dorośli mogą osiągnąć pełnię satysfakcji w pracy tylko wtedy, kiedy znajdą wentyl, ale będą też odpowiednio wspierani i motywowani. Patrzy szerzej na nauczycieli – jako najważniejszą część machiny.
International Teacher Supporter
To rola Maryny Kaftan, która jest Ukrainką, aktualnie mieszkającą i pracującą w Polsce. Sama wie co to znaczy pracować w nowym kraju, w innym otoczeniu kulturowym, dlatego pomaga naszym nauczycielom, którzy podejmują się takiej pracy.
Tutor UP!
Wsparciem tych, którzy wspierają uczniów zajmuje się Jagoda Bogaczewicz. Nasza szkolna psycholożka, która sama także jest tutorką, więc chętnie dzieli się doświadczeniem i wspiera pozostałych. Jagoda zajmuje się między innymi procesem rekrutacji uczniów, zatem jeśli kogoś pytać o nowego ucznia… to właśnie Ją!
Nauczycielska Opieka Dydaktyczna
Było już o ocenianiu kształtującym, było o tematach i celach… o tym jak… no właśnie… Mamy w zespole dwie osoby, które co jakiś czas zerkają aby dydaktyczna strona była zadbana. Tu działa duet panów: Jacek Staniszewski i Marcin Chrzanowski.
Technologia i… Karolina
Emocje mamy zadbane. Wiemy co i jak robić. Nastrój też dopisuje… ale zwyczajnie coś „nie bangla”. Wsparcie techniczne nauczycieli stara się zapewnić Karolina Żelazowska-Byczkowska.