Dzień dobry
W piątek trzynastego rozpocznę od życzeń szczęścia. To mój drugi i ostatni list z Poznania. Od poniedziałku stawię się w zakładzie pracy do pracy i będę pracował. Będąc w Poznaniu, wpadłem na pomysł pewnego pytania, z którego może powstać ciekawa mapa. Proszę doczytać list do końca, bo tam będzie zadanie/prośba.
- Zacznijmy od informacji z naszego kadrowego podwórka. Pani Marta Sobczyńska jest od tego tygodnia wicedyrektorem naszych dwóch szkół. Znają Ją państwo dobrze: jest blisko uczniów i na co dzień jest naszym „kontaktem” z Radą Rodziców (R2). Marcie życzę spokoju, szczęścia i satysfakcji z pracy zawodowej. Koleżanka nie zmienia swoich codziennych zobowiązań i frontu swoich prac.
- Za miesiąc zaczynamy ferie. To oznacza, że jest jeszcze czas na naukę i nie powinniśmy się za bardzo rozleniwiać. Głównie piszę o uczniowskich osobach, które mimo oddawania ocen, pewnych podsumowań, nie powinny czuć, że coś się kończy. Jedziemy na tej samej energii co zwykle.
- Ostatnio przeszła przez nas fala grypy. Kończący się tydzień pokazał, że najgorsze (odpukać) już prawie za nami. Nauczycielki i nauczyciele nieco mniej kaszlą. Obecnie są głównie pogrążeni w pisaniu ocen okresowych. Każdy z przedmiotowców podsumowuje czas od września z danym uczniem. Proszę pamiętać, czym ocena okresowa jest, a czym nie jest. Przede wszystkim mam wielką nadzieję, że z oceny Państwo nie wyczytają co „jej/jemu wychodzi na koniec okresu”. My tu nie lubimy ocen wyrażonych numerycznie. Lubimy ocenianie, dlatego zamiast szukać „cyfr”, można dostrzec, co jest mocną stroną Państwa Dziecka, a gdzie nauczycielka/nauczyciel szuka pola do poprawy. Nie napiszemy też Państwu, jak dziecko oceniamy na tle klasy. Nie robimy takich porównań. Interesuje nas to, jak osoba angażuje się w pracę na lekcji i poza lekcjami. Jak dalece rozumie to, czego się uczy, na jakiej zasadzie bierze udział w lekcjach. Na pewno otrzymają jednak Państwo sygnał alarmowy, jeśli jest wyraźnie źle. Proszę tego nie ignorować. Umawialiśmy się z Państwem na indywidualne podejście, a także na szczerość z naszej strony. W DobraTU oceny będą do Państwa wysyłane tylko w formie online, oszczędzamy drzewa i nie drukujemy. Będziemy tylko prosić o potwierdzenie otrzymania unikalnego adresu. Zachowujemy natomiast zwyczaj spotykania się z rodzicami i omówienie oceny opisowej. Również online.
- Jak już jesteśmy przy ocenach. Wczoraj ukazał się ranking Perspektyw na najlepsze licea w kraju. I tam nas, proszę Państwa, nie ma, i mam nadzieję, że nie będzie. Ranking budowany jest na podstawie średniej egzaminacyjnej i wyników olimpiad. Oznacza to, że to, czym my się chwalimy (inkluzywność, tolerancja, otwarcie na trudności, opieka pedagogiczno-psychologiczna i wiele innych rzeczy) nie jest brana pod uwagę. Uczyłem w dwóch szkołach, które gdzieś tam zaistniały w tych rankingach. Nie mogłem zgodzić się na pewne rzeczy, o których mi pisać nie wolno. Napiszę tylko, że nie potrafię rezygnować z uczniów, tylko dlatego, że nie zrobią wyniku na maturze. Nie chcę tam wracać. W DobraTU wierzymy, że każdy może odnieść sukces na swoją miarę. Nasze doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że umiemy przygotować do zdania egzaminów na bardzo wysokim poziomie, ale potrafimy cieszyć się z wyników, które w liczbach bezwzględnych wygadają dość marnie.
- W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie z rodzicami kandydatek i kandydatów do klas 1-2 w obecnym i 1-4 w przyszłym roku szkolnym. Zgłosiło się tyle osób, że będziemy musieli zrobić drugie spotkanie. To bardzo cieszy. Proszę spojrzeć na naszą stronę abo mediów społecznościowych. Tam wiele widać.
- Wczoraj zaś (12 stycznia) odbyło się spotkanie przedstawicieli osób uczniowskich z rodzicami. Wszystko przy obecności nauczyciel i nauczycieli. Chodzi o wspólne wypracowanie zasada używania komórek wśród najstarszych. Lekcja postawy obywatelskiej, demokracji przedstawicielskiej. Nie mam jeszcze dokładnych danych ze spotkania, ale na pewno dostosuję się do postanowień.
- Na koniec polecam Państwu jak zwykle nasze media (strona, Facebook, Instagram) od jakiegoś czasu nadaje Tu DobraTu, czyli krótkie materiały dźwiękowe na tematy wewnątrzszkolne. W ostatnim odcinku przedstawiała się nasza nowa nauczycielka WOS z liceum. Namawiam bardzo do subskrypcji (i kciuka w górę!) Następny odcinek już w poniedziałek.
No i zapowiadane na początku zadanie. Czy mogą Państwo przesłać mi tzw. pinezkę, ale z miejscowości, z której Państwo pochodzą? Dotyczy wszystkich opiekunów prawnych. Spróbujemy zrobić mapę naszego pochodzenia.